Rušení a odrušování


V současné době je velkým problémem příjmu nejen televize rušení. Rušení je způsobeno mnoha faktory, projevuje se různě, některé rušení je specifické, dá se podle něj přesně určit problém a ten následně odstranit použitím různých filtrů a propustí. Základním předpokladem je ovšem to, že celý rozvod je pečlivě proveden a jsou použity kvalitní komponenty. Nejhorší je občasné rušení, které se neprojevuje trvale ale jen náhodně.Základním úspěchem instalací je řešení rozvodů s použitím selektivních prvků - propustí, zádrží a filtrů. Širokopásmově řešené rozvody jsou velmi časato zdrojem náhodných výpadků a různých problémů. V současné době, kdy je již přechod na DVB-T ukončen toto navíc nepřináší ani zásadní komplikace, neboť nebude potřeba v budoucnu tyto selektivní prvky měnit. Naprostou většinu prvků si sami vyrábíme na kvalitní měřicí technice. Pro STA využíváme homologované prvky předních světových výrobců - ALCAD, IKUSI, TELEVES. Díky tomu jsme nikdy nemuseli řešit např. problémy s rušením CDMA apod...

Aktálně řešené jsou případy rušení od 4G LTE vysílačů. Bohužel v digitálním signále se rušení projeví pouze kostečkováním obrazu nebo úplným výpadkem příjmu. Bez měření nelze příčinu odhalit. Momentálně je nutno na téměř všech nových instalacích použít kvalitní LTE filtry, na některých místech s menší úrovní rušení někdy vyhoví i zesilovače s integrovaným filtrem (zejména v případě, že není přijímán kanál 57-59 nebo ve větší vzdálenosti od LTE vysílače)

Několik případů rušení a způsobů jejich odstranění (průběžně doplním i obrázky):

1. Moaré v obraze (svislé vlny) - V obraze bylo patrné silné moaré, zejména na programu TV Nova (VHF) kde bylo trvale, dost často i na jiných programech v pásmu UHF. Použitá anténa - síto se zesilovačem. Měření na zkušební anténě - úrovně signálů NOVA 75dB, ČT1 a 2 56dB, Prima 63dB.
Takže pokud byl použit i ten nejslabší zesilovač (20dB), byla výstupní úroveň na 9k (TV Nova) 95dB, takže přebuzený zesilovač a vstupní obvody TV.
Řešení - vzhledem k tomu, že se napájí 1 TV, tak nejjednodušší je úplně vyhodit  nekvalitní zesilovač, nahradit ho sym.členem a hotovo. Signál ČT1+2 byl sice pod minimální úrovní 60dBuV, ale obraz byl vizuálně bez závad (zde již bude záležet na konkrétní TV, jak si poradí ze slabším signálem).
Při napájení více TV (do 2-3) bych toto řešil předzesilovačem UHF 16dB a seperátní anténou na 9k TV Nova, sloučeno VHF+UHF slučovačem.

Extrémní projev přebuzeného zesilovače na TV (v DVBT to znamená zcela nemožný příjem - síla signálu naplno, kvalita 0) :

Moare v obraze


2. Svislé pruhy v obraze, pohybující se s různou  intenzitou z leva do prava - Toto rušení často způsobuje ethernetový kabel vedený souběžně s TV koaxem. Dnes docela častý jev, vzhledem k rozšiřování bezdrátového internetu. Rušení je různě silné, záleží na intenzitě přenosu dat, projevuje se většinou jen v pásmu VHF do 200MHz, tzn. že nejčastěji bývá postižena TV NOVA, zejména tam, kde je slabý signál. Pokud má signál úroveň alespoň 70dBuV, rušení není příliš patrné.
Řešení problému  - vedení datové kabeláže co nejdál od TV rozvodů. Použití kvalitního koaxu s dobrým stíněním (BELDEN/CAVEL) a kvalitního UTP kabelu, často pomůže (ale není nutné) stíněné UTP (STP). Samozřejmě zesílení signálu v daném pásmu - tzn. použití vhodné antény (což rozhodně není polské síto, ať již z polska nebo elektry na náměstí) pro pásmo VHF, případně použití zesilovače. Měření úrovně signálu je ve všech případech rušení nutnost. U některých wifi zařízení jde rušení i po napájecím kabelu, zařadit filtr do napájení co nejblíže zařízení (např. Ovislink 1120 a asi i odvozené  modely).

3. Rušení signálu TV v pásmu UHF po instalaci satelitní antény
  - Je často způsobeno pronikáním signálu dolního pásma do stávajícího TV rozvodu, projevuje se nejvíce na družici ASTRA, kde je ve spodním pásmu vysíláno nejvíce programů. Signál proniká  přes nekvalitní koax, anténu, aktivní prvky rozvodu, často jen stačí vést jen 2-3m koax od TV a SAT souběžně a neštěstí je tady. Projevuje se to právě nejvíc na astře, kde je hodně programů v nejnižším pásmu, na jiných družicích nic není nebo jen pár programů.Jde o častý případ.
Řešení - poměrně jednoduché - za LNB se zapojí filtr, který potlačí vše od 860MHz dolů, pokud se nedá sehnat, použije se např.slučovač TV+SAT, výstup z LNB se zapojí do vstupu SAT, na výstup ze slučovače se zapojí koax co vede do přijímače. Nutno zapojit co nejblíže konvertoru. Řešením je i sloučit signál TV a SAT do jednoho kabelu, neboť slučovač obsahuje právě ten filtr. Doporučuji použít kvalitní slučovač, např. z výroby ALCAD a to zejména pokud máte přijímač, dodávaný UPC.

4. bíločerné vodorovné pruhy v obraze přibližně po 2cm - Je možné, že se jedná o rušení mobilní sítí U:fon. Nejedná se většinou o závadu ze strany společnosti Mobilkom, ale o zcela nevhodné, nekvalitní a nehomologované polské antény, resp. k nim dodávané zesilovače. Absolutní většinu případů jsme úspěšně vyřešili jen použitím sym.členu místo tohoto "zesilovače" a případně použitím vhodného, kvalitního zesilovače. Mobilkom se zachoval nadmíru vstřícně a odrušení (filtr, sym.člen a průběžný zesilovač vč.práce) hradil.

V digitálním vysíláníé znamená rušení silným signálem CDMA nemožnost příjmu. V analogu se rušení projevilo např. takto :

 Příklad rušení BTS CDMA

Radomír Kovář
Žďárná 178
679 52

Tel.: +420 530 334 884
Příjem zakázek: +420 607 771 706

e-mail: anteny@fantomas.cz
e-mail: servis@fantomas.cz

antsat_30.jpg, 5 kB
Novinky a aktuality
23.4.2019
Problémy s MUX1 ČT na vysílači Boskovice-Čížovky.více informací
Vážení zákazníci
Vážení zákazníci, vzhledem k extrémnímu množství práce se mohou termíny nových zakázek posunout až ke konci května více informací

Vymemujeme.cz - Matrace zaručující klidný spánek - Autopůjčovna nabízející dlohodobé pronájmy


Doporučujeme :