MULTIPLEX 4 - pozemní (DVB-T) příjem komerčních programů

Tento multiplex obsahuje aktuálně (4.7.2013) 6 komerčních stanic. V současné době se údajné pokrytí území ČR pohybuje k 85procentům. Realita je ale jiná, zejména vlivem dosti špatných parametrů přímo na vysílačích - cBER nedaleko od vysílače je často jen v řádu E-5 a MER velmi nízký. Příčin může být více a těžko spekulovat, proč tomu tak je. Pro příjem je více než jindy nutná správně nainstalovaná klasická anténa, nasměrovaná na odpovídající vysílač a digitální přijímač (set-top-box) nebo nová TV s digitálním tunerem.

Síť má jen několik vysílačů a dokrývačů poměrně nízkých výkonů a problematického umístění - většinou koty s nízkou nadm.výškou.  Pro příjem bývý potřeba instalace další antény, neboť příjem je nutné realizovat z jiného vysílače. Příjem samotný je rovněž bezplatný. Nevysílá se ze stanovišť ČRa ! Střed Moravy je zcela nepokrytý a budování vysílačů značně vázne. Těch několik vysílačů na moravě pokrývá její jižní čast a Brno a severní část - Ostravu. I dle značně přehnané mapy pokrytí je střední Morava napokrytá. Navíc se spuštěním vysílače Deblínek došlo ke znemožnění nebo značnému ztížení dálkového příjmu na výhodně položených lokalitách - Němčice, Suchý, Ždárná, Benešov,... neboť se zde potkávají dva vysílače, které jsou již mimo tzv. ochranný interval (GI) a tudíž se vzájemně ruší. Výkony jsou na Moravě minimální, struktura sítě minimálně divná (dva vysílače kousek od sebe v Brně....).Při uvedených modulačních parametrych by neměl být příjem až tak složitý, ale skutečnost je jiná.

Příjem je možný je na výhodněji položených vyvýšených lokalitách nebo na místech z výhodným terénním profilem.

Multiplex nyní obsahuje tyto programy v SD rozlišení :

Nova Action, Nova2, Nova Gold, Relax, Rebel , Prima Comedy,  JOJ Family, InfoTV brno

Parametry multiplexu
Šířka pásma 8 MHz, modulace 64QAM, GI 1/8, FEC 2/3, celková kapacita  22Mbit/s

Základní vysílače, přijímatelné v našem regionu :

Brno Jihlavská a Barvičova (ale ne vysílač ČRa !) - kanál 46. (rušení mezi vysílči SFN Deblínek/Brno v naší lokalitě - vysílče jsou již mimo GI !!)

Jihlava Větrný Jeníkov - kanál 42

Frenštát - kanál 42 (opět dochází k rušení mezi Jihlavou a Frenštátem)

Olomouc Slavonín - kanál 44 

Přijem v Blansku - kanál 44 z Veselice (problémový vysílač bez přímé viditelnosti na většinu Blanska) a kanál 46 z Brna, polarizace dle lokality. Vzhledem ke konstrukci převaděče na Veselici jsou parametry signálu extrémě bídné. Veselice používá jako zdroj primárního signálu nejspíše Znojmo-Deblínek, pro příjem primárního signálu je použita mizerná (ale moderní trojráhnová anténa asi Fuba) a primární signál je rušen jinými vysílači (jsou mimo GI), je signál s hraničními hodnotami s cBER E-3 přimo z vysílače.

Příjem v Boskovicích - pokrytu cca 60-70procent uzemí z vysílče Svitavy (kanál 45), signál většinou s hraničními hodnotami pro úspěšný příjem, podrobnosti v sekci Novink. Díky našim novým nízkošumovým předzesilovačům lze příjem většinou zrealizovat, pokud není v cestě signálu překážka.

Nově - od července je v Boskovicích spuštěn vysílač na lokalitě Vinohrádky - kanál 46. Příjem je tak bezproblémový na většině území Boskovic. Bohužel po spuštění tohoto vysílače byl znemožněn příjem v lokalitě okolo Kunštátu, kde se přijímal signál na stejném kanále z Brna. Vsílače nejsou v SFN a ruší se. Příjem je tak někde nyní nemožný.


Radomír Kovář
Žďárná 178
679 52

Tel.: +420 530 334 884
Příjem zakázek: +420 607 771 706

e-mail: anteny@fantomas.cz
e-mail: servis@fantomas.cz

antsat_30.jpg, 5 kB
Novinky a aktuality
23.4.2019
Problémy s MUX1 ČT na vysílači Boskovice-Čížovky.více informací
Vážení zákazníci
Vážení zákazníci, vzhledem k extrémnímu množství práce se mohou termíny nových zakázek posunout až ke konci května více informací

Vymemujeme.cz - Matrace zaručující klidný spánek - Autopůjčovna nabízející dlohodobé pronájmy


Doporučujeme :